Maseczki bawełniane

W tej kategori są 3 produkty

Pokazuje 1 - 3 z 3 produktów
Pokazuje 1 - 3 z 3 produktów

Czy maseczka chroni przed koronawirusem ?


To pytanie zadaj sobie wiele osób. W mediach, na forach internetowych, w prasie od kilku tygodni rozgorzała dyskusja na ten temat. Wśród autorytetów medycznych mamy zarówno zwolenników ich noszenia jak i tych, którzy uważają, ze osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek.

Jak dochodzi do zarażenia


Koronawirus jest wirusem oddechowym, rozprzestrzenia się droga kropelkową. Zarażamy się gdy dostanie się do naszych dróg oddechowych, a dzieje się to w sytuacji kiedy znajdziemy się zbyt blisko osoby chorej albo mamy kontakt z przedmiotami, miejscami, na których osiadły cząsteczki wirusa. Najczęściej ma to miejsce, gdy osoba z COVID 19 kicha lub kaszle. Podczas kaszlu cząsteczki wirusa wyrzucane są na odległość 2 metrów z prędkością 100 m/s, a kiedy kichamy na odległość 6 metrów z prędkością 50m/s Dotknięcie zakażonej powierzchni ręką, a następnie dotkniecie okolic ust, oczu lub nosa prowadzi do zarażenia.

Eksperci z WHO - Światowej Organizacji Zdrowia, zalecają by maseczki nosiły osoby zakażone oraz wszystkie osoby mające syndromy zakażenia – gorączkę, wysoką temperaturę, trudności z oddychaniem kichający i kaszlący. Używanie masek ma kluczowe znaczenie dla osób opiekujących się zakażonymi koronawirusem Chora osoba powinna nosić maseczkę by zredukować rozpylanie wirusa w trakcie kaszlu, kataru czy mówienia Natomiast osoby opiekujące się zakażonymi COVID 19, lekarze, pielęgniarki osoby z najbliższego otoczenia, dzięki maseczkom chronią swoje drogi oddechowe.

Rodzaje maseczek


1. Maski chirurgiczne – zgodnie ze standardami w zakresie stopnia filtracji, które określa współczynnik BFE maski chirurgiczne dzielimy na następujące rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR. Maski typu II wykorzystywane są na salach operacyjnych, wykonane z włókniny polipropylenowej, a ich skuteczność szacuje się na 98%.
2. Maski przeciwpyłowe N95 – wyposażone w filtr przeciw zanieczyszczeniom mikrobiologicznym który jest w stanie filtrować około 98% cząsteczek unoszących się w powietrzu.
3. Maski antywirusowe, antybakteryjne wielokrotnego użytku FFP3 – większość z nich zapobiega przenikaniu do układu oddechowego pyłów, natomiast nie chroni przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów, wyjątek stanowią maski posiadające filtr klasy N99, który zatrzymuje 99% zanieczyszczeń tj. wirusy bakterie, szkodliwe pyły

Maski stanowią barierę, która w pewnym stopniu może uchronić nas od zakażenia koronawirusem. I rozpowszechnianiu się epidemii. Jednak by lepiej się przed nim ochronić, trzeba dbać o higienę, częste mycie rąk i dezynfekcja płynami bakteriobójczym, oraz w miarę możliwości odizolować się od potencjalnych źródeł zakażenia, a to przede wszystkim miejsca, gdzie mamy duże nagromadzenie ludzi. Stąd apele i akcje w które angażują się również ludzie z pierwszych stron gazet by pozostać w domu m.in. inicjatywa #zostanwdomu.