Czym jest moda ?

Każdy słyszał o modzie, lecz nie każdy potrafi zdefiniować, czym jest moda? Moda to styl panujący bardzo krótko, bo najwyżej parę lat, a często tylko jeden sezon, jak jest na przykład w branży odzieżowej. Modę wymyśla pojedynczy człowiek lub grupa ludzi, którzy mają wizję dotyczącą jakiejś dziedziny. Przykładem może być moda dotycząca ubiorów. Choć moda może dotyczyć nie tylko ubioru, lecz także różnych rzeczy, jak fryzur, makijażu, zachowania, światopoglądu, postępowania, stylu życia, itd.

 
Nowe trendy
Nowe trendy mają to do siebie, że trafiają w istniejącą niszę i gdy się pojawią natychmiast są podchwytywane przez dużą liczbę ludzi. Zwłaszcza, gdy ludzie coś nowego zauważają u osób publicznych. Zaczynają się ubierać, strzyc, malować, czy żyć w promowanym przez osoby publiczne stylu.

Trendy w modzie

Trend w modzie powstaje przeważnie zawsze na zapotrzebowanie społeczne. Gdy na przykład trzeba coś zmienić lub pobudzić coś do rozwoju. Jak było w czasach po wojennych, kiedy tradycyjną modę odzieżową trzeba było koniecznie i jak najszybciej zastąpić nowocześniejszą i bardziej kolorową. Bo lata wojenne i pierwsze lata po wojnie były wystarczająco szare i smutne. Odzwierciedlało się to również w strojach, które były tradycyjne, przestarzałe i szare. Dlatego wówczas bardzo szybko młode pokolenie pochwyciło modę zwaną hipisowską. Powstała subkultura, która nosiła barwne i ciekawie skrojone ubrania i żyła według promowanej przez hipisowską subkulturę zasad. A zasady te mówiły o wolności, swobodzie, radości i barwnym życiu pełną piersią.

Wpływ mediów na mode

Modę rozprzestrzeniają najbardziej media. Bardzo często to, co jest widoczne na ekranach telewizora, czy komputera lub na łamach gazet zdobywa bardzo szybko zwolenników. Ludzie zaczynają wzorować się na danej osobie np. bohaterze filmowym lub gwieździe estrady. Jak było w przeszłości z karierą słynnego francuskiego projektanta mody Christiana Diora. Założyciela jednego z największych domów mody na świecie. Czy Giorgio Armani, który zyskał sławę szyjąc ubrania dla hollywoodzkich gwiazd. Gwiazdy filmowe wcielając się w rolę bohaterów filmowych i ubierając się według zaprojektowanych przez Armaniego ubrań stanowiły czystą reklamą dla projektowanej przez Armaniego odzieży. Co błyskawicznie rozsławiło projektanta i wprowadziło nową modę odzieżową męską, np. dopasowane męskie garnitury. Powstały trend w modzie odchodził od szerokich spodni i wiszących męskich marynarek na rzecz dopasowanej męskiej odzieży.
Słynni w tamtych czasach projektanci mody nie zapomnieli także o kobietach pragnąc stworzyć z nich kobiety biznesu. Gdyż był to w wielu krajach czas dużego rozwoju gospodarczego. Aby kobietom łatwiej było dorównać w biznesie i karierze męskiej populacji zaprojektowano dla nich również garnitury. Było to ubranie składające się ze spodni i marynarki, lecz mniej dopasowane niż męski garnitur. Tak wyglądająca kobieta miała walczyć o równouprawnienie w kwestii zdobywania kierowniczych stanowisk w korporacjach lub zyskać lepszy wizerunek stając się bizneswoman.

Styl i moda

W projektowaniu mody najważniejsze jest wyczuć moment. Czyli zauważyć na co jest zapotrzebowanie. W czasach po drugiej wojnie światowej było zapotrzebowanie na swobodę, wolność i różnobarwność. Nieco później, gdy odbudowano zniszczone kraje i zaczęła rozwijać się gospodarka było zapotrzebowanie na stworzenie wizerunku człowieka mocnego, poważnego i wiedzącego czego chce. Trzeba było pokazać swoją siłę i determinację w walce na przykład o stanowiska kierownicze. Dlatego powstała twarda moda damska wzorująca się na odzieży męskiej. Dziś również moda zmienia się nieustannie. Tylko styl pozostaje stały. Bo jeżeli ktoś ma własny styl, to rzadko od niego odchodzi. Bo styl jest rzeczą niezmienną w przeciwieństwie do mody.
Stylowe buty
Moda w zasadzie wałkowana jest ta sama na okrągło, z niewielkimi tylko dodatkami lub zmianami. Gdyż moda ma to do siebie, że lubi po jakimś czasie powracać. Na przestrzeni lat niezmiennym elementem jest styl butów. Stylowe buty które lekko się zmieniają to szpilki. Przez wiele lat czółenka są bardzo podobne i cały czas wszyscy je kochamy. Szpilki po prostu mają coś w sobie. Zmieniają się style , pokolenia i moda a szpilki pozostają klasycznym eleganckim damskim obuwiem.